חוברות להורדה

לחשוב מחשבות – ההוצאה לאור של שיעורי הרב גיורא רדלר.

ניתן להוריד ללא תשלום את החוברות המסכמות את שיעורי האמונה המרכזיים של הרב גיורא – היחס למושג האלוהי, ודאות וספקנות, אבולוציה: תורת ההתפתחות, והתפעלות הלב בתורה ובמצוות. 

כמו כן ניתן להשיג את החוברות בחנות הספרים שעל יד הישיבה לבוגרי צבא בעלי

להזמנת חוברות מודפסות: אביחי noam.hasefer@gmail.com (משלוחים לכל חלקי הארץ)

אבולוציה תורת ההתפתחות

אבולוציה: תורת ההתפתחות

מאז פרסם צ'ארלס דרווין את ספרו 'מוצא המינים' לפני כמאה וחמישים שנים, הפכה תורת האבולוציה, מסיבות שונות ומשונות, לאב טיפוס של ההתנגשות הנצחית בין הנאורות המדעית ומייצגיה החילונים לבין הבערות החשוכה ומייצגיה הדתיים.
על פי רוב, שני הצדדים בדיון מפגינים חוסר ידע ואי-הכרת העובדות הבסיסיות הנוגעות לתפיסת העולם שעליה הם מגוננים ובשמה הם יוצאים למלחמת קודש, אפופי רוח קרב ותחושת שליחות ופאתוס.
במהלך חוברת זו נבהיר כי לא רק שאין – ולא יכולה להיות – סתירה בין תורת האבולוציה לבין התורה, אלא שהטענה כי לא יכול להיות שהעולם התפתח בתהליך אבולוציוני היא כפירה מוחלטת.

היחס למושג האלוהי

היחס למושג האלוהי

כל אדם באשר הוא מתייחס בצורה כלשהי למושג 'אלוהים'. כל אחד, החל מאתאיסט גמור וכלה במאמין גמור, חייב מצד ההיגיון וההגינות הבסיסיים לברר על מה הוא מדבר כאשר הוא אומר 'אלוהים'. הבנת היחס למושג האלוהי פירושה, במילים פשוטות, הבנת המושג 'אלוהים' והמשמעויות הנגזרות מכך.
זהו נושא חשוב ומהותי מאין כמוהו, וכל שאלות האמונה קשורות בשורשן בו, היות שההבנה הנכונה של היחס למושג האלוהי פותרת את כל שאלות האמונה. מנגד, בעיה בהבנתו של היחס למושג האלוהי גוררת חוסר הבנה מוחלט באמונה, וכל השאלות והבעיות נשארות על עומדן.
למעשה, כל בניין האמונה והתורה תלוי ביחס למושג האלוהי, וכל השאלות והספקות באמונה כולן נובעות מחוסר הבנה של היחס למושג האלוהי.

ודאות וספקנות

ודאות וספקנות

התרבות הפוסט-מודרנית והפלורליסטית שבה אנו חיים כיום מדביקה את רובנו ככולנו במחלת נפש הקרויה ספקנות. הספקנות אינה סוגיה אינטלקטואלית בלבד, אלא בעיה נפשית חמורה, המצריכה טיפול עמוק וחריף. המשמעות המעשית של הספקנות היא חוסר יכולת התייחסות רצינית לכל נושא ולכל עניין.
כל טענה או מהלך מחשבתי, יפה, אמיתי ומחוכם ככל שיהיה, פוטרים באמירה הפשוטה: 'זה נחמד, אבל ודאי יש מי שאומר אחרת'. הספקנות פוטרת מהתמודדות במישור האינטלקטואלי, מאפשרת התעלמות מכל ניסיון לברור שכלי.
כך יוצא שבפועל אין צורך להתמודד עם שום רעיון או דעה, ולכן גם שום דבר אינו מתקבל ואינו מופנם. כדי להתקשר לתורה באופן נפשי יש לנצח קודם כל את מחלת הנפש הזו.

התפעלות הלב בתפילה ובמצוות

התפעלות הלב בתפילה ובמצוות

אנו יודעים שצריך להתכוון בתפילה, אך צריך להסביר –מהי כוונה? כיצד אפשר למדוד כוונה?
כיוון שלא לומדים כיצד להתכוון, קורה לרוב שמזניחים את הכוונה בתפילה ואת עבודת הלב בכלל.
התפילה יכולה להפוך לחוויה חברתית מענגת של קרליבך במקרה הטוב או למטלה משעממת במקרה הרע.
התפיסה המצויה, שכוונה בתפילה פירושה הרצה בראש של משמעות המילים, חוטאת לעיקר עבודת הלב ופעולת התפילה ובעצם מכבה ומקררת ואולי אף הורגת את ההתלהבות ואת החיות של התפילה. נושא זה חשוב מאין כמותו ונוגע בנפשנו ובנפש כל עם ישראל.
התפילה בפרט ועבודת ה' בכלל יכולה להיות דבר חי, לבעור באהבה אל ה' ולשנות את האדם, את כנסת ישראל ואת העולם כולו.
בחוברת זו נראה מהי כוונה באמת. כמו כן נציג את המדרגות השונות בהתפעלות הלב וכיצד האדם יכול להעפיל בהן בשעת התפילה וקיום מצוות.
את קונטרס ההתפעלות אומנם כתב אדמו"ר חב"ד רבי דב בער שניאורי לפני מעט יותר ממאתיים שנים, אך הוא רלוונטי לימינו יותר מאי פעם.